Ile osób realizuje swoje postanowienia noworoczne?

Każdego stycznia miliony ludzi na całym świecie ustanawia nowe „postanowienia noworoczne”, czyli cele do realizacji w kolejnym – w naszym przypadku 2024 – roku. Do najczęściej wymienianych postanowień należą te, związane z poprawą swojego stylu życia. Często wymieniane są postanowienia takie jak „będę więcej ćwiczyć”, „jedzenie tylko zdrowych rzeczy” czy „ogólnie będę żył zdrowo”. Pytanie jednak brzmi: ile osób przechodzi od słów do czynów?

Postanowienia a rzeczywistość

Badania naukowe pokazują, że mimo iż zapał do zmiany na starcie jest duży, to z czasem często zwalnia i nawet znika. Według danych publikowanych przez różne instytuty badawcze, około 75% osób wytrwa w swoich postanowieniach przez pierwszy tydzień, ale już tylko około połowa (46%) jest na dobrej drodze po sześciu miesiącach.

Statystycznie nastolatkowie i osoby w młodym wieku mają całkiem niezłe szanse na to, by swoje postanowienia zrealizować. Bywa, że młodzi ludzie lepiej radzą sobie ze zmianą nawyków, bo są bardziej elastyczni i otwarci na nowe doświadczenia.

Ćwiczysz? Szanse i wyzwania

Jeśli chodzi o ćwiczenia, często problem nie jest w samym treningu, ale w znalezieniu czasu i motywacji, szczególnie gdy praca i inne obowiązki zajmują dużo czasu. Badania pokazują, że wielu ludziom ciężko jest przejść od myślenia „żałuję, że nie poćwiczyłem” do „dziś zrobiłem dobry trening”. Jest jednak grupa osób, które w swoich postanowieniach skupiają się na konkretnych celach, jak na przykład „bieganie przez 30 minut trzy razy w tygodniu”, co prawdopodobnie zwiększa szanse na sukces.

Ustanawianie sobie realistycznych celów jest pomocne, ponieważ ich realizacja działa na nas motywująco i pozwala myśleć o bardziej ambitnych osiągnięciach. Jeśli jednak ustanowimy sobie nierealistyczne cele – jak np. trening 6x w tygodniu – potknięcia przy ich realizacji mogą nas pozbawiać chęci do dalszej walki.

Zmiana diety o 180 stopni? A może jednak stopniowo?

Naukowcy mówią także, że ludzie często nadstawiają sobie poprzeczkę zbyt wysoko, jeśli chodzi o zmianę diety. Zamiast powiedzieć „od jutra już tylko warzywa i zero słodyczy”, lepszym pomysłem może być postanowienie, aby zacząć od małych kroków, na przykład „zamienię jedną przekąskę na coś zdrowego każdego dnia”. Często efekty zobaczymy już eliminując najgorsze elementy z naszej diety. Pomóc nam w ich rozpoznaniu mogą popularne aplikacje takie jak np. Fitatu, które pozwalają zapisywać to co na co dzień jemy i monitorować spożywane kalorie.

A może po prostu trzeba zadbać o zdrowy styl życia?

Zadbanie o zdrowy styl życia oznacza  więcej, niż wyłącznie dodanie aktywności fizycznej i poprawa diety. Zdrowy styl życia to także unikanie stresu, dbanie o jakość i długość snu, aktywności na świeżym powietrzu – niekoniecznie związane z treningiem. Poprawienie swojego stylu życia może oznaczać, że jednocześnie zadbamy o regularne wykonywanie 2-3 treningów tygodniowo, poprawimy jakość diety ale też będziemy pilnować długości snu.  Badania pokazują ludzie, którzy widzą pozytywne efekty swoich zmian, jak lepsze samopoczucie czy więcej energii, są bardziej skłonni trzymać się postanowień długofalowo.

Wiele informacji na temat treningu i diety znajdziemy między innymi na stronie https://treningowy.net, na której możemy skorzystać z wiedzy doświadczonego trenera personalnego. Znajdziemy tam zarówno informacje dotyczące treningu – bazę ćwiczeń jak i konkretne rozpiski treningowe, jak i porady dietetyczne oraz suplementacyjne.

To jak, na co jeszcze czekasz? Zadbaj o swoje lepsze jutro już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 5 =