Do neurologa dziecięcego warto się zgłosić, jeśli u dziecka występują objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu nerwowego, jak np. problemy z pamięcią albo nieskoordynowane ruchy ciała. Wczesne rozpoznanie choroby neurologicznej jest bardzo ważne, ponieważ szybko wdrożona terapia może znacząco wpłynąć na rozwój dziecka, dlatego na wizytę u neurologa warto umówić się jak najszybciej.
Na czym polega diagnostyka chorób układu nerwowego u dzieci?
Podczas pierwszej wizyty w Onkolmed Lecznica Onkologiczna neurolog dziecięcy przeprowadza dokładny wywiad z rodzicami małego pacjenta, a następnie wykonuje badania neurologiczne. Jeśli dziecko jest już wystarczająco duże, by rozmieć pytania lekarza i samodzielnie na nie odpowiadać, to rozmowa z nim uzupełnia wywiad. W zależności od tego, jaką chorobę podejrzewa neurolog, zlecane są dodatkowe badania, np. MRI (badanie obrazowe mózgu), EEG (elektroencefalografia), tomografia komputerowa, badania laboratoryjne.
Z wynikami badań należy się ponownie zgłosić do specjalisty na konsultację do Lecznicy Onkologicznej Onkolmed. Leczenie zazwyczaj obejmuje współpracę z innymi specjalistami: psychologami, logopedami, terapeutami zajęciowymi. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i wymaga innego podejścia, dlatego właśnie warto się zgłosić do poradni z dużym doświadczeniem w leczeniu schorzeń centralnego układu nerwowego i nerwów obwodowych u dzieci.
Jaką chorobę może zdiagnozować neurolog dziecięcy?
Choroby neurologiczne występują u dzieci w każdym wieku, a ze względu na intensywny rozwój mózgu dziecka potrzebne jest nieco inne podejście niż u pacjentów dorosłych. Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń neurologicznych zaliczają się:
– mózgowe porażenie dziecięce
– ADHD
– padaczka oraz inne zaburzenia napadowe
– autyzm oraz inne zaburzenia neurorozwojowe
– zaburzenia napięcia mięśniowego
– migreny
– zaburzenia ruchowe
– opóźnienia rozwoju psychoruchowego
– infekcje ośrodkowego układu nerwowego (m.in. zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych)
– nowotwory ośrodkowego układu nerwowego
Objawy chorób neurologicznych są bardzo zróżnicowane, a do tych najczęściej występujących zaliczają się wymioty, problemy z jedzeniem, zaburzenia w ruchu i mowie, problemy z widzeniem, słuchem, czuciem albo węchem, zaburzenia snu, drgawki, prężenie i wyginanie ciała podczas leżenia, asymetria ciała, nieprawidłowe napięcie mięśni.
Źródło: https://dziecko.medonet.pl/maluch/choroby-wieku-dzieciecego/neurolog-dzieciecy-czym-sie-zajmuje-kiedy-udac-sie-z-maluchem-na-wizyte/c48rwhm
https://zdrowie.parenting.pl/neurolog-dzieciecy-kim-jest-i-kiedy-nalezy-sie-umowic-do-niego-na-wizyte