Stoły rozkładane do salonu – jak wybrać idealny model?

Wiele osób, kupując stół do salonu, kieruje się wyłącznie względami estetycznymi. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż ostateczna decyzja powinna być uwarunkowana w znacznej mierze również funkcjonalnością danego modelu. Jak dokonać właściwego wyboru? Podpowiadamy, czym kierować się, wybierając stoły rozkładane do salonu!

Stół a wielkość pomieszczenia – o tym musisz pamiętać!

Walory estetyczne są niezwykle istotne, jeśli chodzi o dobór odpowiednich elementów aranżacji wnętrza. Nie oznacza to jednak, że tylko na nich powinniśmy opierać ostateczną decyzję. Jak się bowiem okazuje, powinna być ona uwarunkowana również innymi aspektami, wśród których należy rozważyć m.in. wielkość pomieszczenia. Stół w salonie powinien bowiem w pełni odpowiadać jego metrażowi, co z kolei będzie pozytywnie rzutować na wystrój wnętrza.

Jak nietrudno się domyślić, znacznie więcej możliwości stwarzają większe przestrzenie. W rozległych pomieszczeniach sprawdzą się prostokątne stoły rozkładane do salonu, wprowadzające do aranżacji klasyczny styl i elegancję. Przy takim stole, po rozłożeniu, zasiąść może wielu gości, dysponując odpowiednią przestrzenią, umożliwiającą komfortowe spożywanie posiłku lub delektowanie się kawą lub herbatą. W małych, ciasnych i nieustawnych pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzi się natomiast okrągły stół, który wniesie do aranżacji pożądaną lekkość i świeżość. W takim przypadku warto jednak pamiętać, że okrągłego modelu mebla nie da się ustawić przy ścianie, nie tracąc przy tym na walorach wizualnych wnętrza.

Jaki rozmiar stołu wybrać?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak się bowiem okazuje, niezwykle istotna w tym zakresie będzie liczba zasiadających przy nim osób. Na ogół uznaje się, że każda z nich powinna posiadać ok. 60 cm miejsca, by czuć się komfortowo. Praktyczne stoły rozkładane do salonu muszą mieć również określoną wysokość. Tym razem mówi się o ok. 80 cm, dzięki którym możliwe będzie również swobodne wysuwanie i wsuwanie krzeseł. Decydując się na mały stół, warto rozważyć modele, liczące sobie ok. 120-130 cm długości. Przy takich zasiadać może z powodzeniem nawet czteroosobowa rodzina. Większe rodziny powinny postawić na modele o długości ok. 180 cm i więcej, choć należy podkreślić, że to wartości przybliżone, a więc każdy powinien odpowiedzieć sam na pytanie, ile miejsca potrzebuje przy stole, by móc poczuć się komfortowo.

Okrągłe czy prostokątne stoły rozkładane do salonu?

To kolejne pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie osobno każdy użytkownik. Zanim jednak to nastąpi, warto poznać ich specyfikę. Otóż prostokątne stoły rozkładane do salonu pozwalają na komfortowy posiłek znacznie większej liczbie osób. Wprowadzają one również do aranżacji klasyczny styl i elegancję, budując jej walory estetyczne. Przy stole okrągłym zasiądzie natomiast mniej osób, choć będą one mogły swobodniej prowadzić konwersację i z łatwością dostawać do ustawionych na blacie przysmaków. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest również brak ostrych kantów, stanowiących zagrożenie dla małych dzieci. Ostateczny wybór powinien być również podyktowany preferencjami użytkowników. Na szczęście na współczesnym rynku dostępny jest cały wachlarz możliwości, a z tak bogatej oferty z pewnością każdy wybierze nowoczesny stół rozkładany do swojego salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 7 =