Terapia rodzinna – co daje i komu jest polecana?

Konflikty są nieodłącznie wpisane w życie rodzinne. To zjawiska zupełnie normalne i wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie muszą być czymś negatywnym. W przypadku, gdy zdarzają się sporadycznie oraz zostają zakończone szybko i w sposób zadowalający dla każdej strony, mogą nawet pomóc w rozpoznawaniu wzajemnych potrzeb, granic i rzeczy ważnych dla poszczególnych członków rodziny. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy do konfliktów dochodzi coraz częściej, a atmosfera w rodzinnym domu staje się coraz bardziej napięta. Wówczas, aby rozwiązać problem, konieczne może okazać się udanie się na terapię rodzinną. Wyjaśniamy, jak wygląda ta postać terapii, jakie są jej cele oraz komu jest polecana.

Terapia rodzinna – na czym polega?

Terapia rodzinna to forma terapii opierająca się na założeniu, że rodzina tworzy system, w którym każdy z jej członków wzajemnie na siebie oddziałuje. Jeśli więc jeden z domowników zmaga się z jakiegoś rodzaju trudnościami, problem ten odbija się także na pozostałych domownikach. Źródeł konfliktu dopatruje się jednak nie w jednej osobie, a właśnie w interakcjach między członkami rodziny.

Z tego powodu w trakcie terapii rodzinnej specjalista (https://adampiotrowskipsycholog.pl/) najpierw stara się poznać strukturę rodzinną i poszczególnych jej członków. Wraz z uczestnikami stara się dojść do podłoża trudności rodzinnych, dbając także o to, aby stworzyć atmosferę wzajemnego szacunku i bezpieczną przestrzeń, w której każdy może wyrażać swoje uczucia i przemyślenia, bez obaw o bycie osądzanym. Dzięki temu osoby uczestniczące w spotkaniach mają możliwość opowiedzenia os swoim doświadczaniu konfliktu. To pozwala rodzinie spojrzeć na problem z zupełnie innej perspektywy i znacznie ułatwia jego rozwiązanie. Taka forma terapii bardzo pozytywnie wpływa także na komunikację i relacje między członkami rodziny, pomagając w odbudowie wzajemnego zaufania, bliskości, zrozumienia i szacunku. Udzielaniem tego typu wsparcia psychologicznego zajmuje się między innymi doświadczony psycholog Adam Piotrowski, który swoje usługi świadczy zarówno w formie stacjonarnej w Brodnicy, jak i zdalnej (https://adampiotrowskipsycholog.pl/psycholog-nowe-miasto-lubawskie/).

Kiedy warto zdecydować się na terapię rodzinną?

Udanie się na terapię rodzinną zaleca się każdej rodzinie, która czuje, że coraz trudniej jest jej radzić sobie z wewnętrznymi problemami. Poleca się ją w szczególności takich przypadkach, jak:

  • Trudności w komunikacji prowadzące do napięć i konfliktów, których próby rozwiązania nie przynoszą efektu,
  • Kryzys życiowy, wynikający np. z doświadczenia straty bliskiej osoby, choroby czy utraty pracy,
  • Zaburzenie psychiczne jednego lub więcej członków rodziny, wpływające na całą rodzinę,
  • Duże życiowe zmiany, do których trudno jest się rodzinie dostosować,
  • Uzależnienie i współuzależnienie w rodzinie,
  • Problemy wychowawcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 6 =